AKTUALE
Limaj: Me VV-nė dallojmė shumė, por na bashkoi kauza

Limaj: Me VV-nė dallojmė shumė, por na bashkoi kauza

Nisma për Kosovën dallon shumë me Lëvizjen Vetëvendosje por këto dy subjekte parlamentare i ka bashkuar zori. Këtë e ka pohuar vet lideri i Nismës...

Thaēi: Marrėveshjet nuk tėrhiqen, opozita tė kėrkojė falje

Thaēi: Marrėveshjet nuk tėrhiqen, opozita tė kėrkojė falje

Protestat e kanë dëmtuar imazhin e Kosovës, por ne do të vazhdojmë me zbatimin e marrëveshjeve. Qytgetarët duhet të distancohen nga dhuna, thotë për...

Qytetarėt dorėzojnė 3.3 milionė kuponė fiskalė

Qytetarėt dorėzojnė 3.3 milionė kuponė fiskalė

Mbledhja e kuponëve fiskal dhe dorëzimi i tyre në Administratën Tatimore të Kosovës (ATK) për të marrë rimburismin e mjeteve të tyre, ka shtuar...

Kosova merr pėrvojat e Kroacisė pėr zbatimin e MSA-sė

Kosova merr pėrvojat e Kroacisė pėr zbatimin e MSA-sė

Në Prishtinë ka filluar konferenca dyditore e titulluar “Marrëveshja për Stabilizim Asociim: Çfarë mund të fitojë Kosova nga përvoja e...

Dogana me fushatė pėr mbrojtjen e shėndetit dhe sigurisė nga mallrat e falsifikuara

Dogana e Kosovës, në bashkëpunim me EULEX-in, kanë nisur një fushatë për mbrojtjen e shëndetit publik dhe sigurisë nga mallrat e falsifikuara, si dhe mbrojtjen e të drejtave të pronësisë intelektuale. Si pjesë e kësaj fushate, janë ekspozuar produkte false në...

Hyseni: Ekstremizmi mund tė shndėrrohet nė kancer tė njė shoqėrie

Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, mori pjesë në programin “Amerika me Kosovën”, në shkollën e mesme teknike profesionale “Jonuz Zejnullahu” në Viti.  Ai ka përgëzuar ata që e kanë dizajnuar programin e këtij aktiviteti, duke vlerësuar se temat e këtij projekti janë mëse të qëlluara dhe të nevojshme për trajtim. “Ekstremizmi i dhunshëm, terrorizmi, trafikimi me qenie njerëzore dhe krimi, janë çështje që mund të shndërrohen në kancer të një shoqërie. Prandaj, ju jeni ata që mund t’iu thoni stop, duke bashkëpunuar mes vete dhe me Policinë e Kosovës”, tha Hyseni.

Nė prag tė Festės sė 28 Nėntorit, Veseli priti njė grup studentėsh

Në prag të Festës së 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit dhe shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka pritur sot një grup prej 100 studentësh të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Veseli tha se në këtë ditë përkujtohet ngritja e flamurit në Vlorë dhe themelimi i shtetit shqiptar, por edhe sakrifica e të gjithë atyre heronjve, dëshmorëve dhe martirëve, të cilat ranë në altarin e lirisë. "Kjo ditë është e shenjtë për të gjithë shqiptarët, ashtu siç është i shenjtë edhe flamuri ynë kombëtar. Por, ky flamur dhe kjo datë, në asnjë mënyrë dhe në asnjë moment nuk duhet të shërbejnë për ndarje midis nesh. Përkundrazi. Ato duhet të na bashkojnë, si në çdo festë tjetër”.

Migrantėt kalojnė natėn nė kufirin Greqi-Maqedoni

Dhjetëra emigrantë kanë kaluar edhe një natë të bllokuar në kufirin Greqi-Maqedoni, pasi nuk janë lejuar të vazhdojnë udhëtimin e tyre. Ata kanë ndezur zjarre për t'u ngrohur. Maqedonia dhe vendet e tjera të Ballkanit kanë thënëse do të lejojnë brenda vetëm njerëzit që ikin nga konfliktet, si ato në Siri, Irak dhe Afganistan. Kontrollet kufitare në Evropë janë rikthyer pas sulmeve terroriste në Paris, më 13 nëntor.

Shpėrndaje
Sondazh

Si e vlerėsoni bllokimin e Kuvendit nga opozita?

 • Veprim i duhur
 • Kuvendi ėshtė vend ku debatohet
 • Veprim i pamatur i opozitės
 • Kryeparlamentari Veseli duhet tė ndėrhyjė pėr zhbllokimin e situatės

   Valuta
   • 1 EUR=

   • US Dollar1.0583 USD
   • Lekė137.6316 ALL
   • British Pound0.7013 GBP
   • Swiss Franc1.0833 CHF
   • Chinese Yuan Renminbi6.7614 CNY
   • Japan Yen129.9945 JPY