Vdes regjisori i “Rocky” John G. Avildsen

LEAN ON ME, director John Avildsen, on-set, 1989, ©Warner Bros. /
Prishtinë | 17 Qer 2017 | 09:37 | Nga

Kinemja botërore ka humbur shumë pas vdekjes së regjizorit të famshëm John G. Avildsen.

Avildsen ka vdekur të premten në Los Angeles pas një beteje me kancerin pankreatik në moshën 81-vjeçare.

Djali i tij Anthony ka konfirmuar vdekjen e aktorit në Los Angeles Times, duke shtuar se ai vdiq në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai.

Avildsen ka fituar çmimin e Akademisë për punën e jashtëzakonshme që ka bërë në filmin “Rocky”, me aktorin kryesor Sylvester Stallone në vitin 1976, pavarësisht se kishte një buxhet shumë të vogël. Ai arriti të fitonte 3 çmime Oscar si edhe çmimet Best Picture dhe Best Director.

Image result for john avildsen rocky

Image result for john avildsen rocky

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme