National Geographic: Brezovica e Butrinti ndër 10 vende që meritojnë më shumë vizitorë

Prishtinë | 03 Jan 2017 | 15:21 | Nga

National Geographic ka publikuar një artikull përmes të cilit tregon dhjetë vende të ndryshme të botës që meritojnë më tepër vizitorë.

Në të ka përfshirë edhe dy vende shqiptare. Shtigjet e skijimit në Brezovicë, si dhe trashëgiminë botërore në Butrint, transmeton Koha.net.

Shteti, që së fundi e shpalli pavarësinë – Kosova, është një nga destinacionet më emocionuese dhe ekonomike për të udhëtuar në Evropë, shkruan National Geogrphic.

Vendet e tjera që meritojnë më tepër vizitorë sipas National Geographic janë:

Manastiri Tatev, Armeni

Gjiri i San Juan del Sur, Nikaragua

Qarku Annapurna, Nepal

Qyteti antik i Persepolis në Iran pranë Shiraz

Shtigjet e skijimit në Brezovicë, Kosovë

Xhamia Poi Kalan në Bukhara, Uzbekistan

Butrinti, Shqipëri

Kepi Fatakuma, Timor-Leste

Qarku Abanotubani në qytetin e vjetër të Tbilisit

Bregdeti mesdhetare në Monastir, Tunisia

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme