Tahiri: Sundimi i ligjit është shtyllë e zhvillimit ekonomik

Prishtinë | 13 Shk 2018 | 13:53 | Nga Mehmet Krasniqi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, tha se sundimi i ligjit është shtylla e zhvillimit ekonomik, raporton Ekonomia Online.

Këto komente ai në konferencën e organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) në kuadër të manifestimit për shënimin e 10 vjetorit të pavarësisë.

“Shtyllë e zhvillimit ekonomik është fuqizimi i sundimit të ligjit. Shërbimet që kryejnë sot përmbarimi   dhe noteria janë më të avancuara dhe më efikase. Vend të rëndësishëm zë strategjia për të drejtat pronësore”.

“Statusin e pronës publike do ta rregullojmë me ligj. Nuk mund të ketë zhvillim ekonomik nëse nuk arrijmë te krijojmë qasje në aspektin pronësor”.

“E drejta komerciale mbetet si çështje problematike, por do ta organizojmë debate për këtë tenë. Detyra ime është që lëndët tuaja te mos presin nëpër gjykata”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme