Ngjarjet e ditës: 26 prill 2018

 • 9:00

  Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës (MFSK) organizon konferencën “FSK dhe Partnerët’’. Në hapje marrin pjesë kryeministri Ramush Haradinaj; ministri i FSK-së, Rrustem Berisha; komandanti i FSK-së, Rrahman Rama; komandanti i KFOR-it, Salvatori Cuoci. (MFSK)

 • 9:00

  Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) organizon konferencën “Të drejtat pronësore intelektuale”. Merr pjesë ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi. (Hotel “Emerald”)

 • 09:00

  Punëtorët e “IMN Kosova” do të protestojnë për shkak të mospagesës së 20% për punëtorët nga ana e Komunës së Prishtinës, pas privatizimit të kësaj ndërmarrjeje. (Para Komunës së Prishtinës) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 09:00

  Mbahen homazhe në përvjetorin e rënies së dëshmorit Shemsi Ahmeti, fillimisht te Varrezat e Dëshmorëve në Shipol dhe më pas te shtatorja e dëshmorit afër shkollës fillore “Çajupi”. (Mitrovicë)

 • 09:30

  Projekti i Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim – Promovimi i Punësimit të Sektorit Privat (PPSE) prezanton raportin “Zhvillimi i produkteve të turizmit”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 9:30

  Fakulteti i Inxhinierisë Ndërtimore dhe Infrastrukturës në UBT organizon forumin me temën “Rrëshqitjet në Kosovë, efektet anësore dhe masat për sanimin e tyre”. (Kolegji UBT)

 • 10:00

  Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancën e rregullt. Në mesin e pikave të rendit të ditës është raporti financiar për periudhën janar-mars 2018, propozim-vendimi për ndarjen e bursave për studentë të dalluar të kësaj komune etj.  (Salla e Kuvendit Komunal, Gjilan)

 • 10:00

  Lëvizja “Fol” organizon tryezën “Monitorimi i planifikimit të prokurimit publik” ku do të diskutohet për realizimin e planifikimit të prokurimit publik nga institucionet e monitoruara nga kjo organizatë. (Hotel “Sirius”)

 • 10:00

  Mbahet Simpoziumin Shkencor, Politik, Diplomatik “Lëvizja Pellazgo Ilire Shqiptare, iniciatore për kërkesa politike për Ribërjen e Shqipërisë Etnike”. (Instituti Albanologjik, Prishtinë)

 • 10:00

  UBT organizon aktivitetin “International Girls in ICT Day”, që do të mbahet për nder të Ditës Ndërkombëtare të Vajzave në ICT. (Objekti i UBT-së)

 • 10:30

  Mbahet konferenca e arsimit të lartë të Asociacionit të Alumnive Kosovë-ShBA. Marrin pjesë ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi, dhe ambasadori i ShBA-së, Greg Delawie. (Hotel “Sirius”) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:30

  KIPRED organizon diskutimin e hapur Ballkani, BE-ja dhe SHBA-të: A mund të sinkronizohen përsëri? me Daniel Serwer nga Shkolla “John Hopkins” për Studime të Avancuara Ndërkombëtare në Washington. (Hoteli “Swiss Diamond”) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:30

  Grupi i Veçantë për Reformën e Administratës Publike mban takim, nën drejtimin e ministrit të Administratës Publike, Mahir Yagcilar. (Ish-ndërtesa e Rilindjes, kati 18)

 • 11:00

  Organizata “Save the Children” në Kosovë organizon aktivitete shkollore me rastin e shtimit në kalendarin e shkollave të Ditës Kombëtare të Diversitetit. (Shkollat “Asim Vokshi” dhe “Emin Duraku”, Prishtinë)

 • 11:00

  Banorët e fshatit Hade protestojnë para ndërtesës së Qeverisë të Kosovës, për të shprehur pakënaqësitë me vonesat në procesin e zhvendosjes. (Para ndërtesës së Qeverisë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do ta vizitojë Gjimnazin “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu” dhe Shkollën e Mesme Teknike Profesionale “Fehmi Lladrovci” në Drenas. (Drenas)

 • 12:00

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk. Mediet mund të marrin pamje në fillim të takimit. (Zyra e Presidentit) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

   

  Presidenti Thaçi dhe presidenti Tusk pas takimit do të kenë një adresim për media.

 • 12:45

  Presidenti Thaçi dhe presidenti i KE-së, Tusk, pas takimit do të kenë një adresim për medie. (Holli i Kuvendit të Kosovës) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 14:00

  Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Kosovës. Në rend dite janë 4 interpelanca të kryeministri Ramush Haradinaj, si dhe 8 pika të tjera, përfshirë Ratifikimi i Traktatit Kosovë-Hungari për transferimin e të dënuarve; Emërimi i 6 anëtarëve të Bordit për AKP-së; votimi i Mocionit nga Interpelanca për Sistemin Informativ Shëndetësor dhe sigurimet shëndetësore; Votimi i rekomandimeve nga debati për skandalin me mish nga Belgjika; Votimi i rekomandimeve nga debati për korrupsionin si kriter për liberalizim; formimi i Komisionit Hetimor për rastin e dëbimit të  6 shtetasve turq etj. (Ndërtesa e Kuvendit) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 14:30

  Komisioni parlamentar për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, mban takim me Per Strand Sjaastad, ambasador i Norvegjisë në Kosovë, për të diskutuar lidhur me vizitën e Komisionit në Norvegji dhe pika të tjera. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla N303)

 • 19:00

  Mbahet ceremonia e ndarjes së çmimit Vullnetari i Vitit. Drejtori i misionit të USAID-it, James Hope, do të mbajë fjalimin hyrës. (“Sheshi 21”, Prishtinë)

 • 19:30

  Teatri i Qytetit të Prishtinës “Dodona” organizon shfaqjen “Aktori në kuti”, në jubileun e dhjetë. (Teatri “Dodona”, Prishtinë)